JAKUB PRAUS - serwis sprzętu nurkowego

Nurkowaniem zajmuję się od 21 lat, serwisem sprzętu nurkowego od 18 lat.

Moim pierwszym i jedynym klubem nurkowym jest Akademicki Klub Płetwonurków KRAB. Tam zdobywałem pierwsze doświadczenia nurka, następnie odbyłem kursy w bardziej technicznej federacji IANTD.

Przez  kilka lat nurkowania, sprzęt serwisowałem i naprawiałem u przygodnych, różnych serwisantów i instruktorów, którzy bardziej lub mniej się na tym znali.

Zainteresowałem się tematem serwisowania i naprawy sprzętu ponieważ miałem doświadczenie w tematyce technicznej (mechanika, hydraulika siłowa, pneumatyka). Na początku zająłem się poznaniem zasady działania poszczególnych elementów sprzętu nurkowego, ich  najczęstszych awarii, zużycia i okresów serwisowych. Na początku na kursach nurkowych, następnie u producentów sprzętu nurkowego, w końcu nabywając doświadczenie niezależnie od nich.

Budowa kompresorów nurkowych, czystość tlenowa, gas blending to również nie jest kłopot. Przez sezon letni 2017 pracowałem w Bazie Nurkowej Nautica Stari Grad, zbudowałem również bank powierza w Bazie Nurkowej Nautica Vis

Po tylu latach wiem z całą pewnością, że mam duże doświadczenie w serwisowaniu i naprawach sprzętu nurkowego. Zarówno automatów oddechowych, jak i skafandrów suchych, kamizelek BCD, skrzydeł technicznych i innych elementów sprzętu nurkowego.

Moją mocną stroną jest serwis suchych skafandrów ponieważ opracowałem kilka innowatorskich technik serwisu i wymiany kryz, manszet, zamka, które teraz są „tajemnicą zakładu”.

Zajmuję się również serwisem zaworów i butli nurkowych – czystość tlenowa to dla mnie nie problem. Propagując duży nacisk na ich sprawność i stan techniczny wpływający na jakość i bezpieczeństwo nurkowania.

Z moich usług korzystają m.in. AKP Krab, Nautica Safari (bazy nurkowe w Chorwacji i safari w Egipcie), LOBO (prace podwodne), jak również wielu instruktorów i nurków indywidualnych.

Posiadam certyfikaty akredytujące do serwisowania automatów czołowych firm, m.in. Apeks, Scubapro, Aqualung, Tecline.

Stale udoskonalam swój warsztat i poszukuję nowych rozwiązań i technik napraw i serwisu sprzętu nurkowego. Chętnie służę pomocą i radą przy zakupie używanego sprzętu nurkowego, kompresorów nurkowych, reanimacji sprzętu.